Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas Çin’i ziyaret edecek

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın önümüzdeki hafta Çin’i ziyaret edeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Abbas’ın Devlet Başkanı Xi Jinping’in davetlisi olarak 13-16 Haziran tarihlerinde resmi bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.

Pekin’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Filistin Devlet Başkanı’nın “Çin halkının eski ve iyi bir dostu” olduğunu belirterek, Abbas’ın bu yıl Çin’i ziyaret edecek ilk Arap lider olacağına dikkat çekti.

Çin’in Filistin Kurtuluş Örgütü’nü (FKÖ) ve Filistin Devleti’ni ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Vang, “Filistin sorunu, Ortadoğu sorununun merkezinde yer almakta ve küresel eşitlik ve adaletin sağlanması açısından önemlidir. Bölgenin barış ve istikrarının yanı sıra Çin, Filistin halkının haklı olduğuna inanıyor. Davasını ve meşru haklarını geri kazanmak için verdiği mücadeleyi destekliyor.” söz konusu.

Devlet Lideri Xi Jinping ve Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’ın rehberliğinde sözcü Vang, Çin-Filistin ilişkilerinin halklar arasındaki siyasi güven ve dostluğun derinleştiği son yıllarda olumlu bir ivme kazandığını vurguladı.

“Cumhurbaşkanı Xi, son 10 yılda Çin’in Filistin sorununun çözümüne yönelik önerilerini birden fazla kez ortaya koydu. İki devletli çözüm temelinde siyasi uzlaşmaya doğru kararlı bir şekilde ilerlemek ve uluslararası ilişkileri artırmak gerektiğini vurguladı. Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesidir ve üyesi olarak, mümkün olan en erken tarihte Filistin sorununa adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulmak için uluslararası toplumla birlikte çalışmaya devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu