Haber

Çin, ABD ile ilişkileri “sıfır toplamlı bir oyun” olarak görmediğini söyledi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasında ABD Lideri Joe Biden’ın Çin ile rekabete yaptığı vurguyu eleştirerek, “Çin-ABD ilişkilerini ‘sıfır toplamlı bir oyun’ olarak görmüyoruz. diğeri kaybeder.” söz konusu.

Sözcü Mao, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin ve ABD’nin ortasındaki sağlam ve istikrarlı çıkarların iki ülke halklarının çıkarına ve uluslararası toplumun beklentisinde olduğunu belirterek, “Dünya yeterince büyük. Her iki ülkenin de refah içinde yaşaması için. Çin ve ABD birbirleri için tehdit, değil, fırsat.” terimleri kullandı.

Çin’in rekabetten çekinmediğini ve rekabetten korkmadığını vurgulayan Mao, “Çin-ABD ilişkilerini, birinin diğerinin kaybettiğini kazandığı ‘sıfır toplamlı bir oyun’ olarak görmüyoruz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

ABD’ye Çin’e yönelik nesnel ve rasyonel bir algı ile olumlu ve pratik bir Çin politikası geliştirmesini ve ilişkileri yeniden istikrarlı ve sağlam bir kalkınma yoluna sokmak için Çin ile birlikte çalışmasını tavsiye eden Mao, şunları kaydetti:

Sorumlu bir büyük ülkenin duruşu, başka bir ülkeyi karalamak, ‘rekabet’ adına ve küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarı pahasına meşru kalkınma haklarını kısıtlamak olmamalıdır.”

Mao, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ABD ile ikili ilişkiler için önerdiği üç unsur; Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını korurken, karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliğinin merkezde olduğu bir anlayışla faaliyet göstermeye devam edeceklerini vurguladı.

Biden’dan “çatışma yerine rekabet” vurgusu

ABD Başkanı Joe Biden dün yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasında “Çin ile ilişkilerde çatışmaya değil rekabete odaklanacaklarını” vurguladı.

Biden konuşmasında, “Başkan Xi’ye (Cinping) çatışma değil rekabet aradığımızı açıkça belirttim. Çin, Amerikan çıkarlarını ilerletebilir ve dünyaya fayda sağlayabilirse, onunla çalışmaya kararlıyım” dedi. terimleri kullandı.

Geçen hafta ABD havaalanında düşürülen Çin “casus balonuna” atıfta bulunan Biden, “Çin egemenliğimizi tehdit ederse ülkemizi korumak için harekete geçeriz. Biz de öyle yaptık.” konuşmuştu.

Çin ile rekabette birlik olunması gerektiğine değinen Biden, son iki yılda demokrasilerin güçlendiği, ABD’nin iklimden sağlığa, gıdadan gıdaya küresel sorunlar karşısında dünyayı yeniden bir araya getirdiği görüşünü dile getirdi. güvenlik teröre.

dumlupinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu