Haber

ABD’li Senatör Chris Van Hollen, Türkiye’ye F-16 tedarikini hedef aldı

ABD’de Türkiye’ye F-16 satışını engelleme çabaları sürüyor.

Senatör Chris Van Hollen, katıldığı bir etkinlikte, İsveç ve Finlandiya NATO’ya alınmadığı takdirde F-16’ların Türkiye’ye verilmemesi gerektiğini savundu.

Türkiye’ye karşı harekete geçti

NATO’nun en büyük ikinci ordusu olan Türkiye için “sadık bir müttefik” olarak konuşan Van Hollen, Senato’yu F-16 tedarikini engelleme çabalarını düşünmeye çağırdı.

Türkiye’nin geçmişte NATO için “önemli bir ortak” olduğunu söyleyen Van Hollen, Suriye’ye yönelik yeni askeri harekat sinyallerinin yanı sıra çeşitli konularda Türk hükümetini hedef aldı.

“Farklı yaptırımları düşünmeliyiz”

Van Hollen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğini engellemesi durumunda ABD ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamayı düşünmesi gerektiğini öne sürdü:

AB ortaklarımızla daha büyük bir uyum içinde çalışmalıyız. (Cumhurbaşkanı) Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in (NATO’ya) girişini engellemeye devam ederse, potansiyel olarak farklı türden yaptırımlar düşünmeliyiz.

F-16 satışını engellemek istiyor

Amerikalı Senatör, Türkiye’nin İsveç’in onayı ve Finlandiya’nın NATO üyeliği olmadan F-16 satışının gerçekleşeceği “senaryo” olmadığı tezini ortaya attı.

Chris Van Hollen, ABD Başkanı Joe Biden’ın da tasarıyı veto edebileceğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu