Haber

6 yaşındaki kızın başına gelenler bugünkü cuma hutbesinin konusunu belirledi

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı HKG ile 29 yaşındaki Kadir İstekli arasında dini nikah kıydığı iddiaları gündem oldu. Günlerce gündemi meşgul eden olayın yankıları devam ederken, Türkiye genelinde 90 bin camide “Evlat: Rabbimizin Kıymetli Emaneti” başlıklı hutbe okundu.

Binlerce kişinin hazır bulunduğu camilerde okunan hutbe, “Bilin ki mallarınız ve evlatlarınız birer imtihandır ve büyük mükâfat Allah’ındır” âyetiyle ve “Çocuğunuzun sizin üzerinizde hakkı vardır” hadîs-i şerifiyle başladı. “.

İşte bugün okunan hutbe;

“Çocuklarımız, Yüce Allah’ın bize bahşettiği kıymetli bir emanettir. Hayatımızın neşesi, yuvamızın rahmetidir. Ailemizin ümidi, geleceğimizin teminatıdır. Bu nedenle, sahip çıkmak bizim asli görevimizdir.” Çocuklarımızı sağlıklı bir aile ortamında, sevgi ve güzel ahlakla büyütmek, onları her türlü ihmal ve istismardan korumak, dini, ahlaki, hukuki ve insani sorumluluğumuzdur.

Sevgili Müslümanlar! Maalesef çocuklarımızla ilgili vicdanlarımızı derinden yaralayan haberlerin gündeme geldiği bir gündem içindeyiz. Yolsuzluğun, ahlak ve hukukun yitirilmesinin, vicdansızlığın bedelini en çok çocukların ödemesi üzücü. Bir yanda savaşlar ve trajediler, mülteci kampları ve yoksulluk; Öte yandan ihmal, istismar ve insanlık dışı davranışların en büyük mağduru çocuklardır. Bu mağduriyetlerden biri de “genç yaşta evlilikler”, “çocuk evlilikleri”, “çocuk gelinler” gibi kelimelerle gündeme gelen aşırılıktır.

“Zorla evlendirilmek ciddi bir beladır”

Sevgili Müminler! Aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan ve bunu İslam dinine göre meşrulaştırmaya çalışmadan kız çocuklarını zorla evlendirdirmek, büyük günahtır ve büyük günahtır. Bu yanlış tavır ve telaffuzun İslam’ın evlilik anlayışıyla hiçbir ilgisi yoktur. Çocukların emeğinin, bedeninin ve geleceğinin istismar edilmesi insanlığın iflasının bir göstergesidir. Nerede, nasıl, ne zaman ve kim tarafından olursa olsun, çocukların ihmal ve istismarı akıl, vicdan ve ahlakla bağdaşmayan insanlık dışı bir eylemdir.

“ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Çocukları mağdur eden, geleceklerini karartan hiçbir söz ve davranışın hiçbir mazereti ve meşruiyeti olamaz. Bir çocuğun hayatını karartmak insanlığa ve vicdana karşı işlenebilecek en büyük suçtur. Hem Yüce Allah’ın hem de insanlığın yanında hesabı sorulamayacak kadar büyük bir kabahattir.

Sevgili Müminler! Çocukların küçük yaşta evlendirilmesi ve çocuk istismarının yüce dinimiz İslam ile anılması ve Müslüman kimliğinin zedelendiği bir sürece dönüştürülmesi kabul edilemez. İslam’a göre erkek ve kadın, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek olgunluğa, duygusal ve bedensel, ruhsal ve zihinsel olgunluğa erişmeden evlenemezler.

“ONLARIN DİNİ VE ETİK MUAMELELERİNE DİKKAT EDELİM”

Çünkü genç olmak evlilik için yeterli değildir. Ergenlik biyolojik bir süreçtir. Evlilik rıza gerektirir. Nitekim ülkemizde evlenme yaşının alt sınırı kanunen on sekiz olarak belirlenmiştir. Evlilik yaşıyla ilgili sonlara başta anne baba olmak üzere herkesin riayet etmesi hem dinen gerekli bir davranış hem de aile içinde kalıcı huzur ve doyumun sağlanması için en temel kuraldır.

Sevgili Müslümanlar! Allah’ın emaneti olan evlatlarımız vicdan ve merhamet açısından insanlığın ve toplumun en hassas terazisidir. O halde geleceğimizin ümidi olan çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızın bilincinde olalım. Eğitimlerine, manevi, sosyal, kültürel gelişimlerine, dini ve ahlaki terbiyelerine dikkat edelim.

Çocuklarımıza yönelik her türlü ihmal ve istismara karşı hep birlikte çalışalım. Çocuk istismarı gibi çok hassas bir konuyu sübliminal mesajlarla İslam ve Müslümanlarla ilişkilendirmeye çalışanlara karşı uyanık olalım. Unutmayalım ki insanlık, çocukların güvenini ve huzurunu sağlamadığı sürece asla güzelliğe ulaşamayacak. Hutbemi Kuran’da bize öğretilen şu dua ile bitiriyorum: ‘Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı gözümüzün nuru eyle ve bizi Allah’tan korkanların önderi eyle.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu